Jak na mytí oken

Okno do auta: Pár jednoduchých pravidel pro účinné mytí oken vašeho automobilu

 

Průzračná čistota a nevadnoucí lesk na oknech vašeho automobilu je tečkou na celé parádě nablýskaného vozidla. Nicméně lesk jako blesk není tak snadno dostupnou záležitostí. Pokud jste tuto práci svěřili klasické automyčce, možná nejste s výsledkem docela spokojeni. Není divu. Není nad ruční mytí, které si s každou šmouhou řádně poradí! Práce to ale není jednoduchá, chcete pár tipů jak s úspěchem na to?

 

 

 

 

 

Materiály:

 

Aby se skla vašeho automobilu zablýskla k vaší spokojenosti, vyleštěte je za pomoci jemné tkaniny, která nemá tendenci pouštět vlákna. Vyhněte se klasickým textilním hadříkům nebo houbičkám. Pro váš účel naopak skvěle vyhoví utěrka z mikrovlákna nebo i klasické noviny. Utěrky zároveň mějte k dispozici v dostatečném množství a zásadně nepoužívejte takové, které už nějaký ten centimetr vašeho automobilu vyleštily. Pokud tedy nechcete mít na oknech nevzhledné šmouhy, utěrky střídejte. Lze využít také k tomuto účelu speciální utěrky z jemné ocelové vlny.

 

 

 

 

Přípravky:

 

Mimo široké spektrum nabízených profesionálních čističů můžete využít i docela šetrné “domácké” varianty. Z profesionálních čističů stojí za zvážení různé odstraňovače vosku či asfaltu, hmyzu a lepidel po nálepkách apod. Před finálním umytím skel je totiž podstatné, aby nebyla zanesena hrubými, natož mastnými nečistotami, které by mohly skla při leštění i poškodit.

 

 

Pro samotné lešticí produkty vždy platí roztokem šetřit. Chemický čistič skel naneste pomocí rozprašovače v malém množství, za to však důsledně rozleštěte. Ulpívání většího množství přípravku vede opět k tvorbě šmouh, což je koneckonců v případě čelních skel automobilu i nebezpečné.

 

A jak na domácí varianty přípravku pro bezchybný lesk?

 

Nařeďte si v dávkovači 50 % lihu na 50 % destilované vody a přidejte pár kapek bílého octa. I v případě domácích čističů se vyplatí roztokem při aplikaci šetřit.

 

Další variantou je šetrné naředění chemického čističe již před jeho použitím. Pro tuto variantu přimíchejte 15 % libovolného zakoupeného čističe a 15 % lihového roztoku do vody (70 %).

 

Pro zdárný lesk je znovu opěvovaným produktem také obyčejný ocet, který lze v různém poměru naředit s vodou.

 

Ať se již uchýlíte k jakékoliv verzi, vždy si pohlídejte, aby dané složení bylo v souladu s požadavky na údržbu materiálu vašich oken. Přece jen zacházíte s chemií. Jestliže si nejste jisti, svěřte problém do rukou odborníků. Službu mobilní myčky si můžete přivolat pohodlně až k vám domů.

 

 

 

Jednoduché tipy pro efektivní ruční mytí oken vašeho automobilu

Efektního lesku, jak už bylo naznačeno, dosáhnete nejen výběrem pomůcek a správných čističů, ale také určitým postupem:

 

  • Pro finální čištění oken, nejdříve sklo připravte. Využijte odmašťovací prostředky nebo speciální odstraňovače nečistot.
  • Zároveň platí, že mytí oken, je posledním krokem procesu údržby, aby nedošlo k jejich opětovnému potřísnění mýdlem, saponáty a okolní špínou. Umývejte proto okna až na závěr.
  • Prostředky pro umytí nanášejte v malém množství na suché sklo a následně rozleštěte.
  • Okna neumývejte za slunečného počasí, případně si zajistěte stín.
  • Horizontálním pohybem omývejte vnější skla a vertikálním naopak postupujte pro umytí oken z vnitřní strany. Zkušenost praví, že s tímto principem lépe odhalíte tvrdošíjné šmouhy a nedokonalosti.

 

Několik těchto jednoduchých pravidel dotáhne celou akci k finálnímu lesku umytých oken. Pokud nevyužíváte na pomoc odborníky, vyplatí se postup zkrátka zkoušet a najít takovou variantu, která nejlépe vyhovuje vašim podmínkám.

Share your thoughts